„CHOMIKI” - jak poprawić owal twarzy?

Wraz z wiekiem na skórze twarzy zachodzi wiele zmian. Poza zmarszczkami, widoczny staje się także postępujący zanik naturalnego jej konturu. Wiotka skóra sprawia, że twarz optycznie wydaje się starsza, zmęczona i pozbawiona witalności. Jednym z najczęstszych problemów estetycznych u osób, które ukończyły 40. rok życia są tzw. „chomiki”. 

Potrzebujesz więcej informacji jak poradzić sobie z chomikami?
Zapraszamy do kontaktu: 32 630 40 10

Jak powstają „chomiki”?

Opadające policzki, potoczne nazywane „chomikami”, są charakterystycznym objawem starzenia się skóry twarzy. Dotyczą zarówno kobiet i mężczyzn i pojawiają się najczęściej między czwartą a piątą dekadą życia. Starzenie skóry jest procesem zaprogramowanym genetycznie. Już po ukończeniu około 25 lat spowalnia produkcja kolagenu i elastyny w skórze, czyli najważniejszych białek strukturalnych zapewniających jej elastyczność, jędrność i gęstość. Jednocześnie rozpoczyna się proces zanikania podskórnej warstwy tłuszczowej, która jest naturalnym wypełniaczem- zapewnia ona objętość i gładkość twarzy. Jej stopniowy ubytek powoduje opadanie i wiotczenie skóry, która traci swoje podparcie. To, w połączeniu z utratą napięcia mięśni, zmniejszającą się masą kostną i oddziałującą siłą grawitacji sprawia, że wiotka skóra przemieszcza się w dół i prowadzi do zmiany naturalnych rysów twarzy. Dochodzi do odwrócenia tzw. „trójkąta młodości”- twarz zamiast zwężać się od góry w kierunku brody, pojawia się odwrotne zjawisko, gdzie jej dolna część ulega poszerzeniu z powodu nadmiaru zwiotczałej skóry policzków gromadzącej się w okolicach żuchwy. Tak właśnie dochodzi do powstawania „chomików”, które nadają twarzy smutny i zmęczony wyraz.  

Sprawdź nasze sposoby na poprawę owalu twarzy: Usuwanie Chomików

Jakie są przyczyny powstawania „chomików”?

Jak wspomniano wcześniej, „chomiki” są efektem naturalnego procesu starzenia się skóry. Istnieją jednak czynniki, które mają wpływ na przyspieszenie zmian w niej zachodzących, a tym samym przyczyniają się do wcześniejszej utraty naturalnego owalu twarzy i młodzieńczego wyglądu. Zalicza się do nich:

  1. Oddziaływanie promieniowania UV. Ekspozycja na promienie słoneczne, zwłaszcza bez odpowiedniego zabezpieczenia skóry, jest przyczyną tzw. fotostarzenia. Promienie UV przyspieszają degradację kolagenu i elastyny, które są niezbędne do zachowania jędrnej i gładkiej skóry. Ponadto dochodzi do uszkodzenia warstwy lipidowej naskórka, co z kolei powoduje przesuszenie i szorstkość. 
  2. Zaburzenia hormonalne. Spadek produkcji niektórych hormonów, zwłaszcza estrogenów, przyspiesza zmiany inwolucyjne zachodzące w skórze- stopniowo zmniejsza się ilość produkowanego kolagenu i elastyny, przez co skóra szybciej traci jędrność i gęstość. Cera staje się sucha, odwodniona i ziemista.   
  3. Palenie papierosów. Nikotyna zawarta w dymie papierosowym również negatywnie wpływa na syntezę białek strukturalnych skóry. Obniża także produkcję estrogenów (tzw. „wypalanie estrogenów”). Palenie nie tylko przyczynia się do powstawania „chomików”, ale także powoduje, że zabiegi estetyczne mające na celu poprawę owalu twarzy dają gorsze i krócej utrzymujące się efekty.
  4. Szybka i znaczna utrata masy ciała. Powoduje ona, że skóra nie ma czasu na to, aby dostosować się do zmian, w związku z czym staje się zwiotczała i zaczyna opadać.
  5. Nieprawidłowa pielęgnacja skóry. Stosowanie źle dobranych kosmetyków do typu i rodzaju cery może powodować naruszenie naturalnego biofilmu na powierzchni skóry i tym samym nadmierne jej przesuszenie. Również technika nadkładania kremów, mycia twarzy i demakijażu ma znaczenie w profilaktyce zmarszczek i przedwczesnego starzenia się skóry. Duże znaczenie ma również stosowanie kosmetyków nawilżających oraz odpowiednia pielęgnacja cery na dzień i na noc.

Jakie są metody na zlikwidowanie „chomików”?

Istnienie „chomików” pogłębia inne zmiany na skórze twarzy, zwłaszcza bruzdy nosowo-wargowe, linie marionetki, dolinę łez, a także powoduje zaburzenia konturu twarzy i wyostrzenie jej rysów. Na szczęście medycyna estetyczna oferuje szeroki wachlarz zabiegów, które mają na celu poprawę owalu twarzy i redukcję opadających policzków. W naszej klinice do tego celu stosujemy głównie: lifting wolumetryczny (wolumetria twarzy) oraz lipolizę iniekcyjną

Lifting wolumetryczny, inaczej wolumetria twarzy, to zabieg nazywany „liftingiem bez użycia skalpela”. Polega na wprowadzeniu preparatów zawierających kwas hialuronowy lub stymulatory tkankowe w głąb skóry. Kwas hialuronowy wykorzystywany do zabiegów jest substancją wysoce skuteczną i bezpieczną, gdyż jego struktura jest bardzo podobna do struktury kwasu naturalnie występującego w ludzkim organizmie. Kwas hialuronowy stosowany do wolumetrii ma za zadanie wypełnić ubytki na zapadniętych obszarach, uniesienie policzków oraz poprawienie konturu żuchwy i podbródka. To powoduje, że przywrócona zostaje utracona objętość i kształt twarzy. Co więcej, ma on zdolności wiążące wodę, dlatego jest także doskonałym związkiem nawilżającym skórę, co jest dodatkową korzyścią płynącą z zabiegów z jego użyciem. Dzięki wolumetrii z kwasem hialuronowym możliwe jest również natychmiastowe wypełnienie zmarszczek w dolnej części twarzy, co dodatkowo potęguje niesamowity efekt zabiegu. Rezultaty są widoczne od razu i utrzymują się około 18 miesięcy.

Drugą substancją, którą wykorzystuje się do zabiegu wolumetrii twarzy jest hydroksyapatyt wapnia. Jest to stymulator tkankowy, którego zadaniem jest pobudzenie fibroblastów do samodzielnej produkcji kolagenu i elastyny. Stymuluje on naturalne procesy naprawcze i regeneracyjne zachodzące skórze, które w rezultacie poprawiają jej stan, napięcie i gęstość. Dzięki temu efekt końcowy jest bardzo naturalny i nie daje wrażenia „przerysowania”. Zastosowanie hydroksyapatytu wapnia pozwala m.in. przywrócić kontur żuchwy, poprawić napięcie policzków oraz wymodelować kości jarzmowe. Na widoczne działanie stymulatorów tkankowych trzeba poczekać, jednak ostateczne rezultaty utrzymują się dłużej niż ma to miejsce w przypadku kwasu hialuronowego. Stymulatory tkankowe doskonale sprawdzą się u pacjentów młodszych, którzy nie potrzebują silnego wypełnienia i u których zmiany na skórze nie są jeszcze mocno zaznaczone.  

Zastosowanie liftingu wolumetrycznego powoduje, że twarz odzyskuje młody wygląd, skóra jest odżywiona i nawilżona, a cera nabiera promiennego i zdrowego wyrazu. Zabieg wolumetrii przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.

Dowiedz się więcej: wolumetria twarzy

Lipoliza iniekcyjna to kolejny zabieg, którego zadaniem jest wymodelowanie konturu twarzy. Dzięki lipolizie możliwe jest usunięcie nadmiaru tłuszczu nagromadzonego w opadniętych policzkach. Preparat używany do zabiegu zawiera w składzie także dodatkową substancję, której celem jest poprawienie elastyczności i sprężystości skóry, dzięki czemu nie pozostaje ona wiotka, co dodatkowo podkreśla spektakularny efekt. Lipoliza iniekcyjna, poza uniesieniem opadających policzków, pozwala na usunięcie drugiego podbródka, poprawienie konturu żuchwy i przywrócenie młodzieńczego owalu twarzy. Ten zabieg również przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.  

Dowiedz się więcej: lipoliza iniekcyjna

W klinice Vitalea każdy zabieg medycyny estetycznej poprzedzony jest konsultacją lekarską. Na wizycie lekarz indywidualnie dobiera odpowiednią procedurę oraz preparat, który u danego Pacjenta przyniesie najlepsze możliwe do osiągnięcia rezultaty. Korzystamy wyłącznie z najlepszych produktów renomowanych marek, co gwarantuje bezpieczeństwo oraz niesamowity efekt końcowy. Dzięki naszym zabiegom poprawie ulegnie napięcie i gęstość Twojej skóry twarzy, poprawi się kontur żuchwy, podbródek zostanie wymodelowany, a zmarszczki znikną. To sprawi, że Twoja twarz odzyska młody i promienny wygląd! Zarówno konsultacja poprzedzająca wykonanie procedury, jak i znieczulenie miejscowe wliczone są w cenę zabiegu! 

Sprawdź także: Sposoby na opadający owal twarzy

Ulubione ()