Borelioza stawowa – przyczyny, objawy leczenie

Czy cierpisz od dłuższego czasu z powodu nawracającego bólu stawów? Źródło problemu może zdawać Ci się trudne do określenia, bo z każdym nawrotem masz wrażenie, że ból wędruje. W dodatku na Twoim ciele jest rumień, który w zależności od nawrotów pojawia się w różnych miejscach. Zastanów się, czy jakiś czas temu nie ugryzł Cię kleszcz? Powyższe objawy mogą wskazywać na boreliozowe zapalenie stawów, które będzie tematem dzisiejszego artykułu.

Potrzebujesz więcej informacji jak leczyć boreliozę stawową?
Zapraszamy do kontaktu: 32 630 40 10

Czym jest borelioza stawowa?

Borelioza stawowa jest klasyfikowana jako schorzenie przewlekłe, a także wieloukładowa choroba zapalna. Jej charakterystycznym objawem jest zajęcie układu kostno-stawowego, który wywołuje ból stawów po kilku miesiącach, a nawet latach od ugryzienia przez kleszcza z rodzaju Ixodes, przenoszącego bakterie Borrelii Burgdorferi. Ponadto może przyjąć postać skórną, kardiologiczną oraz neurologiczną. Niestety im dłużej pozostaje niezdiagnozowana, tym jest trudniejsza do leczenia.

Jakie są charakterystyczne objawy choroby?

W początkowym stadium borelioza stawowa może się objawiać przejściowymi bólami stawów o niskim natężeniu, którym może towarzyszyć wędrujący rumień. Zazwyczaj ustępuje on samoistnie i nie ma związku z rozwojem stanu zapalnego. Objawy pojawiają się w okresie zakażenia rozsianego, trwającego od kilku dni do 10-12 miesięcy. W tym czasie osoby dotknięte chorobą zgłaszają bóle: mięśniowe, stawowo-kostne, okolic ścięgien oraz przyczepów ścięgnistych, charakteryzujące się tak zwanym „wędrującym bólem”, cyklicznymi nawrotami oraz krótkotrwałością.

Należy pamiętać, że ta odmiana boreliozy może przerodzić się w ostre zapalenie stawów, które z kolei objawia się: bólem, obrzękami bądź wysiękiem w stawie, ogólnym zmęczeniem, niewielką sztywnością poranną.Najczęściej stan zapalny dotyczy stawu kolanowego, w którym mogą rozwijać się cysty Bakera, oraz ramiennego. Rzadziej choroba atakuje staw skokowy, łokciowy, skroniowo-żuchwowy, czy stawy rąk.

CZYTAJ TAKŻE: Pasożyty – prawidłowa diagnoza i naturalne sposoby leczenia

Odpowiednia diagnoza

W katowickim NZOZ Vitalea diagnozowanie boreliozy stawowej przeprowadza się za pomocą biorezonansu komórkowego na aparacie MORA. Podczas badania pacjent umieszcza gołe stopy na specjalnych płytkach wyposażonych w elektrody. Pozwalają one na zebranie odpowiednich informacji z organizmu oraz przekazanie ich do aparatu, a przez niego do komputera. Największymi zaletami opisywanej metody jest bezinwazyjność, bezpieczeństwo oraz bezbolesność. Właśnie dlatego mogą z niego korzystać również najmłodsi pacjenci!

Więcej o metodach leczenia boreliozy w Klinice Vitalea można przeczytać tutaj: Leczenie Boreliozy

Znacząca rola aparatu MORA

Aparat MORA, o którym wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, wykorzystywany jest również w leczeniu opisywanej przypadłości. Dzięki danym zebranym przez urządzenie możliwe jest postawienie odpowiedniej diagnozy, a także stworzenie terapii ukierunkowanej na konkretną grupę patogenów (w tym przypadku bakterii Borrelii). Podczas kuracji urządzenie emituje charakterystyczną częstotliwość drgań, która jest do nich przypisania. Prowadzą one do ich wyciszenia oraz wyeliminowania z organizmu pacjenta.

Podejrzewasz u siebie boreliozę stawową? Zatem nie czekaj i zgłoś się do katowickiego NZOZ Vitalea na biorezonans komórkowy! Nasi specjaliści dostarczą Ci wszelkich informacji na temat badania, a także odpowiedzą na Twoje pytania.

Ulubione ()